Kan du säga perkele?

ebook Femton berättelser om att leva med stroke

By Annika Rentola

cover image of Kan du säga perkele?

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Download Libby on the App Store Download Libby on Google Play

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Library Name Distance
Loading...
När hjärnblödningen kom var Verna anställd på ett försäkringsbolag. Hon skulle bli mormor om några månader. Det var en lördagskväll i slutet av november och Verna hade gått ner till husbolagets bastu för att varva ner efter arbetsveckan.
»Jag låg och njöt där i bastun och tänkte att jag ska tvätta håret för att hinna in i värmen en stund till innan följande badare kommer.»
Verna hann få schampot i håret. Sedan föll hon omkull på badrumsgolvet.
Varje år drabbas 25 000 finländare av en störning i hjärnans blodcirkulation. Följderna varierar från person till person men beror i hög grad på hur snabbt patienten får hjälp. Och om stroken drabbar talet, går det då ens att säga perkele?
I Hbl-journalisten Annika Rentolas bok berättar femton drabbade om hur livet gestaltat sig för dem efter stroken. Det är personligt berättande, inte sällan med stora doser optimism och livsglädje. Läsaren får också ta del av information och fakta. Rentola vänder sig till drabbade och deras anhöriga, men också till en intresserad allmänhet.
Känner du igen symptomen på en stroke?
Kan du säga perkele?