With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.
Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.
Loading... |
»Och i Edinburgh av alla ställen. Jag menar, man tror aldrig att nåt sånt ska kunna hända i Edinburgh, eller hur?«
»Nåt sånt« syftar på det brutala bortförandet och mordet på två unga flickor. Och nu saknas en tredje flicka, som antas ha mött samma fruktansvärda öde. Polisinspektör John Rebus, som röker och dricker för mycket, och vars egen dotter har tagits söderut av hans desillusionerade hustru, är en av de många poliser som är på jakt efter mördaren. Och så börjar meddelandena dyka upp: knutna snören och kors av tändstickor. Rebus gäckas med bitar av ett pussel som bara han kan lägga.
Knutar och kors är den första boken i serien om kommissarie John Rebus, som nu för första gången kommer i svensk översättning.