Sign up to save your library
With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.
Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Search for a digital library with this title
Title found at these libraries:
Library Name | Distance |
---|---|
Loading... |
Av Syriens 22 miljoner invånare är nästan hälften på flykt. Människor smugglas genom det stängda Europa, ofta på dyra och farliga vägar. Många av de syriska flyktingarna hoppas på att komma till Sverige, till "det lugnaste landet i världen". Men nålsögat är litet.
Niklas Orrenius reportage tar läsaren från syriska gränsen via Beirut och Genève, till svenska småorter som Bjärnum i Skåne. Texterna publicerades ursprungligen i Dagens Nyheter. Boken innehåller även ett nyskrivet uppföljande reportage.
Niklas Orrenius är journalist på Dagens Nyheter och har tidigare givit ut Jag är inte rabiat. Jag äter pizza och Här är allt så perfekt. 23 politiska samtidsreportage. Sverige forever in my heart var hans första bok på Natur & Kultur.