Mannen från Francuska Ulica

ebook Återutgivning av text från 1935 · 5-minuters deckare

By Frank Heller

cover image of Mannen från Francuska Ulica

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Download Libby on the App Store Download Libby on Google Play

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Library Name Distance
Loading...

Under en avkopplande paus vid ett kafé i centrala Belgrad så får huvudpersonen plötsligt syn på en man som dricker samma serbiska plommonbrännvin som han själv.

Snart är svensken indragen i en härva av internationella intriger, terrorister och hemliga poliser.

Det här är en av många spännande berättelser skapade av den svenske författaren Frank Heller (1886–1947) och bygger delvis på de många resor han gjorde runt om i Europa.

Författaren är mest känd för sina deckare om gentlemannatjuven Filip Collin.

Dennes äventyr fängslade läsare över hela Europa under flera decennier i början av 1900-talet. Frank Heller var favoritförfattaren för många vanliga svenskar – och lästes till och med av kungligheter.

Den här texten publicerades ursprungligen år 1935 i novellsamlingen "Herr Collins alibi och andra noveller" med titeln "Mannen från Francuska Ulica".

Eftersom den här texten skrevs i början av 1900-talet så innehåller den mått, ord och personer som inte är så bekanta i dag. Därför har vi kompletterat originaltexten med en kortfattad ordlista.

Mannen från Francuska Ulica