
Sign up to save your library
With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.
Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Search for a digital library with this title
Title found at these libraries:
Library Name | Distance |
---|---|
Loading... |
"Berättelsen är fylld av olika varelser och halsbrytande äventyr. Men framförallt handlar den om kamp och längtan efter fred och rättvisa. Lämplig för unga läsare." - Mattias Lönnebo, författare
Konflikterna i Gallus har lämnat delar av landet i ruiner. Matilda, rövarpojken Sticke och kapten Fidesko har lyckats ta reda på vilka som ligger bakom kriget, nu måste de finna ett sätt att avslöja dem. Men så blir en av deras vänner fängslad för högförräderi och situationen verkar hopplös. Kan de rädda sin vän och få slut på striderna innan det är för sent?
UR ASKAN AV GALLUS är tredje delen i trilogin om Matildas äventyr i Gallus.