cover image of Beş Kavram, Beş Deneme

Beş Kavram, Beş Deneme

(inanç, özgür irade, yaşamın anlamı, ahlak, mutluluk)

by Prof. Dr. Oğuz İnel Author · Murat Ukray Editor

ebook

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Bu çalışma ilk olarak ekim 2007'de bir internet sitesinde (exlibrary.com) e-kitap formunda yayımlandı; daha sonra birinci kitabımın ikinci bölümünde yer aldı. Bu çalışmayı tekrar gözden geçirip küçük bazı düzeltmeler yaptım.

Bu kitapçığın ilham kaynağı Thomas Nagel'in "Her Şey Ne Anlama Geliyor" başlıklı eseridir. 70 sayfalık bu küçük ama yoğun kitabı okuduğumda hayran olmuştum. Nagel çalışmasının giriş bölümünde şunları yazmış:

"Günümüzün ve geçmişin büyük filozoflarından seçilmiş metinler içeren birçok harika giriş el kitabı vardır. Elinizdeki bu küçük kitap onların yerine geçecek türden bir kitap değildir. Onun, yalnızca, konuya olabildiği kadar açık ve doğrudan bir ilk değerlendirme sunmasını umuyorum."

Ben de aynısını umarak bu çalışmaya öykündüm ve ortaya bu beş deneme çıktı. Daha önce yayımlanmış bu denemelerin yeniden yayımlanmasının anlamı haklı olarak sorulabilir. Ben de derim ki belki yeni bazı okurların ilgisini çekebilir belki de yeniden okunabilir. Bu sefer de neden yeniden okunsun ki diyenler çıkabilir; ben de Borges'in bir sözünü aktarmakla yetinirim:

"Okumak önemli değildir, önemli olan yeniden okumaktır."


Yazar Hakkında

Prof. Dr., 1955 doğumlu. 1976 da Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eskişehir Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2002 de emekli oldu. Akademik yayınları haricinde felsefe konusunda sobil yayıncılık tarafından yayımlanmış üç kitabı vardır:

1. "Düşünmek Üzerine Düşünmek" (2009),

2. "Zorunluluk ve Sorumluluk" (2012),

3. "Nietzsche ve Schopenhauer ile küçük bir söyleşi" (2018).

Publication Details

Publisher:
eKitap Projesi
Imprint:
eKitap Projesi
Publication Date:
2018

Format

  • OverDrive Read
  • Adobe EPUB eBook 188.9 KB
Beş Kavram, Beş Deneme
Copy and paste the code into your website.
New here? Learn how to read digital books for free