Hvalisavi vojnik

ebook (Miles gloriosus) · eLektire

By Plaut

cover image of Hvalisavi vojnik

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Download Libby on the App Store Download Libby on Google Play

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Loading...

Tit Makcije Plaut (lat. Titus Maccius Plautus, oko 254. pr. Kr. ― 184. pr. Kr.) je najveći i najcjenjeniji autor komedija u starorimskoj književnosti. Uspjeh kod rimske publike polučio je ponajviše poradi slobodne i žive obrade grčkih originala, koje je po volji mijenjao, pojednostavljivao i kombinirao tako da je od grčkog predloška stvarao latinsku adaptaciju. U antici mu se pripisivalo čak oko 130 komedija, međutim čuveni rimski historičar Marko Terencije Varon u 1. stoljeću pr. Kr. kao autentične je izdvojio 21 komediju, od kojih je u cijelosti sačuvano 20. Plautove su komedije bile veoma cijenjene u doba kasne Rimske Republike i ranog Carstva, ali su se kasnije malo čitale jer im je jezik bio arhaičan. Ponovo je otkriven i rado čitan u doba renesanse, pa je tako poslužio kao uzor i izvor velikim piscima komedija Shakespeareu i Molièreu, a Marin Držić je komediju "Skup" napisao po uzoru na Plautov "Ćup sa zlatom" ("Aulularia" – prevođen na hrvatski i kao "Tvrdica", "Škrtac" i "Ćup").

Plautov "Hvalisavi vojnik" (Miles gloriosus) u središtu radnje ima razmetnog Pirgopolinika, vojnika čije ime znači "osvajač mnogih gradova". Spoj je komedije intrige i komedije karaktera, a govori o slavohlepnom, razmetljivom i priglupom vojniku kojeg nadmudruju oni koji su na društvenoj ljestvici ispod njega. Njegov je karakter, budući univerzalan, bezvremenski i nadnacionalan, postao standardan književni lik te se često pojavljuje i u drugim komedijama.

Preveo: Koloman Rac.

Lektira za 1. razred srednje škole.

Hvalisavi vojnik