We want your feedback!
Click here
cover image of Ana

Ana

by Maksim Gorki

ebook

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Maksim Gorki'nin bu kısa romanı, hayatınınçocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemini anlattığıünlü üçlemesinin birinci kısmını oluşturur.Otobiyografik anlatı türünün en beğenilenörneklerinden biri olan Çocukluğum, Gorki'ninRusya'nın orta kesiminde bulunan Nijni şehrindeyaşadığı yılları anlatır. Bir çocuğun ailesini veinsanları tanıyarak, iyiyle kötü, güzelle çirkin, şiddetlemerhamet, sevgiyle nefret gibi değerlerin yaşamda,insan ilişkilerinde iç içe girdiğine tanık olarakgeçirdiği bu yıllar, aynı zamanda, Rusya'da sarsıcıaltüst oluşların yaşandığı, 1905 ve 1917devrimleriyle ve bütün gürültüsüyle XX. yüzyılınyaklaştığı yıllardır.

Babası öldükten sonra annesi tarafındanbüyükbabasıyla büyükannesinin yanına bırakılanAleksey, iki ihtiyarın yanında bir yandanbüyükannesinden dinî hikâyeler dinler, diğer yandanbüyükbabasının ani şiddet patlamalarına tanık olur.Amcaların miras çekişmeleri, doğumlar, evlilikler,müzik eşliğinde dinlenen halk efsaneleri... Bir epikşiir havasıyla geçen günler aynı zamanda büyük biryazarı ortaya çıkarmaktadır. Gorki'nin olgunlukçağında anlattığı bu çocukluk hikâyesi aynızamanda büyük bir yazarın kendi kendini tanımaçabasıdır.

Ergin Altay'ın eşsiz bir şiirsel dille yaptığı çeviriyle, bu büyük klasik, yepyeni bir canlılık kazanıyor.

Publication Details

Publisher:
PublishDrive
Imprint:
Le Adri
Publication Date:
2015

Format

  • OverDrive Read 451.3 KB
  • Adobe EPUB eBook 451.3 KB
Ana
Copy and paste the code into your website.