Diktsamling

ebook Italien 2019-2022

By Leonetta Jauhojärvi

cover image of Diktsamling

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Download Libby on the App Store Download Libby on Google Play

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Library Name Distance
Loading...

Det här är dikter som blivit skrivna under mina år som bosatt i utlandet. Lyriken blir därför som en spegel av vad som kvarlämnats, minnen från en annan tid vid en yngre ålder och tankar kring etnicitet och tillhörighet. I bakgrunden påträffas ett samiskt arv och farföräldrarnas hemland.

Samtidigt blir dikterna ett kall till att värna om tiden, både ungdomens tid och släktens förflutna.
Ett nytt språk och en ny tillhörighet vävs in I diktandet.
Det är det nya landet som tillför förståelsen av identiteten, det nya språket som läggs bredvid barndomens uttryck och minoritetsspråken. Spektrumet sträcker sig över tre länder, som alla har något eget att berätta.
Dikterna reflekterar även tron och religionstillhörigheten.
Här finns kyrkorummet, men också vad som kommer
med att bli äldre.


Vilket betyder mest i stunden, det som varit eller det som är här och nu?


Leonetta Anna Jauhojärvi
Jag blev döpt i den katolska kyrkan som vuxen. Tidigare har jag varit förtroendevald politiker och studerat arkeologi vid högskolan. De senaste åren har jag levt I Italien, men mitt ursprung har jag i Tornedalen. För närvarande läser jag till bibliotekarie.

Diktsamling