Mord i dimfrost

ebook Bim & Ninni

By Lena Risberg

cover image of Mord i dimfrost

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Download Libby on the App Store Download Libby on Google Play

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Library Name Distance
Loading...

Höstmörkret sänker sig över Stockholm när ett sällsynt väderfenomen, dimfrost, drar in över staden. Det är Alla helgons afton när ett brutalt mord begås utanför Bostadsrättsföreningen Konvaljen, numera känt som Södermalms svar på Midsomer. 

Grannarna och bästa väninnorna Bim och Ninni kan inte låta bli att snoka runt men inser att det inte kommer bli lätt att hitta mördaren. Staden är lamslagen på grund av ovädret och mordoffret okänt.

Under en spektakulär fest blir det ännu mer invecklat. Är det någon av deras grannar som är skyldig? Vad döljer sig bakom de stängda dörrarna? Mystiken tätnar. Vilka kan de lita på och är de själva i fara? Det dramatiska vädret med minusgrader, tät dimma och storm bidrar också till att mördarjakten blir svårlöst.

"Mord i dimfrost" är den femte pusseldeckaren om de självutnämnda amatördetektiverna Bim och Ninni och deras färgstarka grannar i Bostadsrättsföreningen Konvaljen. 

Mord i dimfrost