Sign up to save your library
With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.
Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Search for a digital library with this title
Title found at these libraries:
Library Name | Distance |
---|---|
Loading... |
Michel och Julia är den tredje boken i serien om den väletablerade göteborgsfamiljen som bär på hemligheter som kan härledas till tidigare generationer. Huvudpersonen Michel utbildar sig till oenolog och följer därmed upp familjens intresse för vinodling.
Berättelsen rör sig från Göteborg över Bordeaux och Piemonte i Italien till Setúbal i Portugal där han träffar Julia. Bokens andra huvudperson. Liksom i tidigare delar ingår det dramatiska händelser i det lilla idylliska samhället Skärhamn på Tjörn.
Även om det är ett mervärde i att ha läst de tidigare böckerna i serien kan "Michel och Julia" mycket väl läsas fristående.
LARS-OLOF TUNBRÅ är civilingenjör och marknadsekonom. Han har arbetat både operativt och som konsult inom svensk exportindustri. Han har skrivit böcker inom ledarskap och var den förste svensk som tog upp problemet med psykopati i boken "Psykopatiska Chefer, lika farliga som charmiga" 2003 och 2012. En bestseller inom området.