Irans döttrar

ebook En personlig berättelse om kampen för frihet i Iran

By Sara Recabarren

cover image of Irans döttrar

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Find this title in Libby, the library reading app by OverDrive.

Download Libby on the App Store Download Libby on Google Play

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Library Name Distance
Loading...

"Den här boken hör hemma i varje bokhylla, som ett minnesverk över det som varit och för att skapa hopp om hur det skulle kunna bli." Betyg 5 = briljant, BTJ

En ung kvinna dödas på grund av sin klädsel. Det är september 2022 i Teheran, och händelsen blir startskottet för en feministisk revolution med slagorden "kvinna, liv, frihet". Hemma i Sverige följer journalisten Sara Recabarren utvecklingen noga. För att förstå dagens kamp söker hon bakåt i historien till 70-talet, när hennes mamma jobbade på Irans kvinnoorganisation. Strax före Saras tvåårsdag, 1979, kom det stora bakslaget: Iran blev en islamisk republik och förtrycket bredde ut sig. "Irans döttrar" är en personlig berättelse om hur livet förändrades efter revolutionen - för Sara, hennes mamma och miljontals andra kvinnor - men också en berättelse om den pågående kampen för att vinna tillbaka kvinnors rättigheter i Iran.

Irans döttrar