Galile Ve Einstein

ebook Genel İzafiyet Teorisi Üzerine Düşünceler--Ağır Cizimlerin Serbest Düşüşü

By Santo Armenia

cover image of Galile Ve Einstein

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Search for a digital library with this title

Title found at these libraries:

Loading...

Temel olaylardan hareket edilerek Einstein'in genel izafiyet teorisi, varsayımı olan Gelile'nin ağır çizimlerin düşüşü ilkesi ile birlikte incelenmektedir. Test cisminin kütlesinin dünyanın kütlesinden düşülmemiş olması ve cisimlerin karşılıklı çekimlerinin hesaba katılmamış olması nedeni ile Galile'nin bu ilkesinin tutarsızlığı tespit ediliyor. Bunun yanı sıra, serbest düşüşün birbirlerine paralel olmayan radyal dik doğrular boyunca gerçekleştiği ortaya konuyor. Son olarak katı cisimlerin şekillerinin Galile'nin ilkesi ve Einstein'in teorisi, Arşimet ilkesi ve cisimlerin tartılması (kütlesi) üzerindeki sonuçları irdeleniyor.

Temel olaylardan hareket edilerek Einstein'in genel izafiyet teorisi, varsayımı olan Gelile'nin ağır çizimlerin düşüşü ilkesi ile birlikte incelenmektedir. Galile ilkesi, kütlelerinden bağımsız olarak cisimlerin tamamının aynı yer çekimi ivmesi ile düşmelerini öngörmektedir. Ancak test cisminin (hatalı bir şekilde sabit olarak kabul edilen) dünyanın kütlesinden düşülmemiş olması ve cisimlerin karşılıklı çekiminin hesaba katılmamış olması nedeni ile Galile ilkesinin tutarsızlığı ortaya konuyor. Bunun yanı sıra serbest düşüşün paralel olmayan radyal dikey doğrular boyunca gerçekleştiği ortaya konuyor. Cisimlerin şekilleri incelenmekte, aynı kütle ve farklı şekle (küre, eşkenar silindir ve küp hariç olmak üzere) sahip cisimlerin referans düzlem üzerindeki konumlarına göre farklı ağırlığa sahip oldukları ortaya konuyor: bir cisim, bir kütle, sonsuz ağırlık. Bu bağlamda katı cisimlerin Galile'nin ilkesi (tutarsız olan) ve Einstein'in teorisi (geçersiz olan), Arşimet ilkesi ve cisimlerin tartılması (kütlesi) üzerindeki sonuçları irdeleniyor.

PUBLISHER: TEKTIME

Available to buy

Galile Ve Einstein