We want your feedback!
Click here
cover image of Güney Halkları: Kıryazı Şehri'nin Dirilişi

Güney Halkları: Kıryazı Şehri'nin Dirilişi

Erles Taşı

by Hakan BAS

ebook

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Erles'in fitilini ateşlediği fitne, tüm Nordin kıtasını kasıp kavurmak üzereyken, yaşanan olaylardan hiç etkilenmeyen, hatta farkında dahi olmayan topluluklar vardı. Fragaritas'ın güneyinde bin yıldır varlıklarını sürdüren bu güneyli insanlar, öbek öbek kasabalarda ikamet eder, balıkçılık ve ticaret yaparak hayatlarını idame ederlerdi.

Soy ağaçlarının en uçlarına baktığımızda ise Güney halklarının kökleri, Akit krallığından izler taşımaktaydı. Güneye göç eden kuzey halkı, ılıman iklimin ve masmavi denizin verdiği rahatlığın etkisiyle, zaman içerisinde ait oldukları geleneklere baş kaldırarak yeni bir kültür meydana getirdiler.

Son yüzyılın getirdiği kuraklık ve kıtlığa rağmen, "Kıryazı" nehir şehrinde her şey değişiklik uğramaksızın devam etmeyi başardı. Şehrin yerleştiği bölgeye kum taşıyan şahlanmış nehirler, hoyrat bir kısrak misali körfezi şekillendirmişti.

Nehir kenarlarında oluşan yerli yersiz tepecikler, limanı çepeçevre saran devasa surları andırıyordu. Yemyeşil çim denizinden nasibini alan tepeleriyle meşhur bu şehre doğulu tüccarlar tarafından "Yeşil sur", Kuzeyli soydaşlar için ise "Kara hindi" ismi verilmişti.

Kitap Sırası: 2nci Kitap

Sayfa Sayısı: -

Baskı Yılı: 2018

Dili: Türkçe

Publication Details

Publisher:
Hakan BAŞ
Publication Date:
2018
Series:
Erles Taşı

Format

Güney Halkları: Kıryazı Şehri'nin Dirilişi
Copy and paste the code into your website.