Meet Libby. Learn more here
We want your feedback!
Click here
Cover Image

Bir Voleybolcunun Anıları

by Selcan Caglar

ebook

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Bu kitap benim voleybol yıllarımı ve o dönemlerde toplum olarak yaşadıklarımızı anlatan bir anı kitabı. Kendi yaşadıklarımı anlatırken, ülke olarak nereden nereye geldiğimizi, Türkiye'de Kadın Voleybol Milli Takımı olmadığı dönemden, sıfırdan başlayıp, dünyanın zirvesine oturduğumuz başarılı süreci de aktarmış oldum. Hem kulüp takımlarımız her yıl Avrupa ve Dünya Şampiyonu oluyorlar, hem de milli takımlarımız her zaman Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında üst sıralarda yer alıyorlar.

Yaşadığım yıllar içerisinde dünya değişti! Değişen çok önemli bir şey daha oldu; o da kadın sporcuların toplumumuzdaki yeri ve insanların zihinlerindeki algıydı. Aileler kızlarını spora, voleybola göndermek istemezken, kadın sporculara iyi gözle bakılmazken, her başarımızdan ve televizyondaki maç yayınından sonra, gazetelerdeki boy boy zafer ve gurur tablolarından sonra, kadın voleybolculara ilgi, saygı ve hayranlık arttı. Bu süreç kamuoyunda "Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli kadın hareketi" olarak adlandırıldı.

"Bu kitap Türkiye'nin ilk kadın voleybolcularının hikayesi... Başta bir avuç kızdı onlar, bir avuç kahraman kız. 'İyi aile kızlarının' pek bulaşmadığı, oynayanlara 'baldırı çıplak' gözüyle bakılan voleybolu işte onlar başlattılar. Devrettikleri filenin etrafındaki kızlara şimdi 'Filenin Sultanları' deniyorsa, bilin ki arkasında onların cesareti, direnişi ve azmi vardı. "  - Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi, 6 Mayıs 2018

Publication Details

Publisher:
PublishDrive
Imprint:
SelcanCaglar
Publication Date:
2018

Format

  • OverDrive Read 19.3 MB
  • Adobe EPUB eBook 19.3 MB
Bir Voleybolcunun Anıları
Copy and paste the code into your website.