cover image of — Wyspa Itongo —

— Wyspa Itongo —

by Stefan Grabiński

ebook

Sign up to save your library

With an OverDrive account, you can save your favorite libraries for at-a-glance information about availability. Find out more about OverDrive accounts.

   Not today

Stefan Grabiński

Jeden z czołowych przedstawicieli przedwojennej polskiej fantastyki, nazywany "polskim Edgarem Allanem Poe". Absolwent Uniwersytetu Lwowskiego (filologia klasyczna i literatura polska). Za życia zyskał krótkotrwałą popularność dzięki opowiadaniom, które i dziś są uznawane za trzon jego twórczości, zdecydowanie ważniejszy niż powieści. Doceniony został jednak przez Karola Irzykowskiego, a po wojnie przez Artura Hutnikiewicza.

Grabiński interesował się okultyzmem, stąd jego twórczość pełna jest duchów i zjawisk nadprzyrodzonych. Charakterystyczny jest jednak fakt, że zjawiska te dzieją się zwykle we współczesnej, realistycznie oddanej scenerii. W Demonie ruchu obszarem, w jakim się pojawiają, jest symbol nowoczesności - kolej. Również język Grabińskiego oscyluje między realizmem a poetycznością (sam autor był wielbicielem twórczości Bolesława Leśmiana).

Ur.
26 lutego 1887 w Kamionce Strumiłowej

Zm.
12 listopada 1936 we Lwowie

Najważniejsze dzieła:
Demon ruchu (1919), Księga ognia (1922)

Publication Details

Publisher:
Booklassic
Publication Date:
2016

Format

  • OverDrive Read 423.6 KB
  • Adobe EPUB eBook 423.6 KB
— Wyspa Itongo —
Copy and paste the code into your website.
New here? Learn how to read digital books for free